0850 441 56 67
0542 441 56 67
Ataşehir/İstanbul

Su

Su, hayatımızı sürdürmemiz için en az hava ve beslenme kadar gereklidir. İçtiğimiz suyun temiz ve ağır metallerden ve zararlı mikro organizmalardan arınmış olması gerekir.

İnsan vücudunun erkeklerde yaklaşık %60 ı, kadınlarda %50 si ve çocuklarda %65-75’i sudan oluşur.

Suyun 2/3 ü hücre içinde ve geri kalanı da damarlarımızda, bağ dokuları arasında, sindirim sisteminde ve vücut boşluklarında bulunur.

Neden su içmeliyiz?


  • Su, kan yapımı ve hücre hayatı için şart olmakla beraber vücudun ısısını düzenler, besinlerin parçalanması ve taşınmasını, toksinlerin atılmasını ve elektrolitlerin dengeli bir şekilde dağılımını sağlar.
  • Vücutta yeterli su olmazsa kan yapımı düşer, böbrekler susuz çalışarak hasar görür, cildimiz kurur ve kalın bağırsaklar su sağlamak için dışkılarımızdaki suları emerek kabızlık problemine sebep olurlar.
  • Yetersiz su tüketiminde, susuzluk hissi oluşur, idrar azalır ve rengi koyulaşır, dil ve cilt kurur, tansiyon düşer, nabız hızlanır, bilinç bulanıklığı ve halsizlik meydana gelir.

Ne kadar su tüketmeliyiz?


  • Su ihtiyacı kişiye ve yaşam şartlarına göre değişir. Yetişkin 70 kg genç ve sağlıklı bir bireyde, idrar, terleme ve solunum yolu ile kaybedilen su yaklaşık 1,5 litredir. Bu kişinin günlük su alması gereken su miktarı 2 litre ya da 8 bardaktır.
  • Hava şartları, aktivite, kilo ve yağ oranı, hamilelik, güneşe maruz kalma, ishal olma ve diyabet gibi bazı böbrek hastalıkları durumunda daha fazla su tüketmemiz gerekir.
  • Vücuttaki suyun azalma sebeplerinden birisi de yaşlandıkça metabolizmamızın zayıflaması ve hareketlerimiz kısıtlandıkça yağ dokusunun artarak, içinde su bulundurmasıdır. Yaşlandıkça daha fazla saf su tüketmeliyiz.

Su kaybı - dehidrasyon


Vücuttaki su kaybına dehidrasyon denir. Vücut suyunun %5 ini kaybedenlerde hafif, %10 unu kaybedenlerde orta ve %15 ini kaybedenlerde ciddi dehidrasyon oluşur. Bu durumlarda su kaybı düzeltilmezse, böbrek yetmezliği ve hayati tehlike oluşturan bir durum meydana gelir.

Aşırı çay, kahve, alkol ve meyve suyu gibi sıvı içecekler tüketilmesi, su içiyormuşuz hissi yaratarak susuzluğumuzu baskılar ve gerekli suyu vücuda almamızı engellerler. Hücre içi sıvıyı vücuttan atarak susuz kalmamıza sebep olurlar. Diğer sıvı içeceklerin tüketimini azaltıp daha çok saf doğal su tüketmemiz gerekir.

Su tüketimini arttırmamız gereken durumlar


  • Özellikle yaz aylarında yaşlı ve çocukların sıvı tüketimi kontrol edilmelidir.
  • Spor yapanların, sıvı kaybını dikkate alarak su tüketimlerini arttırmaları gerekir. Suyla beraberde elektrolitleri de almaları gerekir.
  • Direkt güneşe maruz kalarak çalışanlar veya uzun süre güneşlenenlerde de sürekli sıvı alımı önerilir.
  • Özellikle sıcak havalarda alkol alanlarda, beraberinde su içerek yeterli sıvı alımı sağlanmalıdır. Serinlemek amacıyla gazlı içeceklerin daha az, suyun ise daha çok tüketilmesi önerilir.

Biliyor musunuz?


Her gün böbreklerimize gelen 1.800 lt kadar sıvının %10 u böbreklerde süzülür, 180 lt olarak böbrek tüplerini geçer. Böbrekler, günlük alınan sıvı miktarına göre bunun %99,3 ünü geri emerek, 1-1.5 lt kadar idrarı oluşturup dışarı atarlar. Yani günde 2 tona yakın suyu işleyip, 1.5 lt idrar oluşturarak vücudun su dengesini korurlar.

© 2020 Samutha. Tüm Hakları Saklıdır.